A Nagy Missziói Parancsolat nem egy, a fontos témák közül, hanem mindannyiunknak szóló folyamatos parancs! Jézus mondta:
Jn 5:30 Én semmit sem cselekedhetem magamtól; a mint hallok, úgy ítélek, és az én ítéletem igazságos; mert nem a magam akaratát keresem, hanem annak akaratát, a ki elküldött engem, az Atyáét.
Jn 20:21 Ismét monda azért nékik Jézus: Békesség néktek! A miként engem küldött az Atya, én is akképen küldelek titeket.
Tehát a küldetését – amit Ő kapott -, továbbadta nekünk: „ránk hagyományozta” (a tanítvánnyá tevést)!
A tanítvánnyá tevés 3 dolgot tartalmaz:
- Bizonyos információ átadását (A teljes evangélium, szellemi törvényszerűségek, Isten elvárásai, ígéretei, stb. – a Biblia alapján)
- Egy krisztusi jellem felépítését (Őt kell „felöltözni”, ugyanaz az indulat, lelkület töltse be, ami Urunkat), szokás-csere: bizonyos rossz dolgokat elhagyni, másokat magunkévá tenni (Ige olvasás, Közösség ápolás /gyülekezetbe, házicsoportba járás/, rendszerezett imaélet, adakozás, bizonyságtevés, stb.).
- Egy életmód, életvitel (családcentrikus, olyan „berendezkedés”, melyben van arra pénzünk, időnk, „energiánk”, hogy Istenünk Királysága legyen a legfontosabb: tudjunk „kifelé fordulni”…)
Ehhez 3 „dolog” szükséges a részünkről:
- Tanítóvá válni (bemutatni, elmagyarázni, gyakoroltatni, közösen kiértékelni az elsajátítást)
- Baráttá válni (lehet ránk számítani az őt érintő dolgokban, nem csak „leadunk egy tananyagot”, érdeklődést tanusítunk azok iránt, amik őt érintik, neki fontosak és aktuálisak, esetleg bevonni őt a „mi dolgainkba” – tehát a kapcsolat nem kizárólag az „istenes” dolgokra korlátozódik
- Atyává válni a tanítvány számára (felelősséget vállalunk érte, a fejlődéséért, tanácsolni bármiben, amiben a segítséget kér, de hagyni, hogy önállóan is „lépjen”, kezdeményezzen – úgy, hogy tudhatja, kudarca esetén is számíthat együttérzésünkre, „ránk”)
Arról, hogy hogyan szerezhetünk barátokat, melléklem Dale Carnegie gondolatait.
Elhangzott, hogy nem célszerű elmondatni a „bűnösök imáját”. Már elkezdhetjük tanítványozni a még nem megtérteket is. Ez így van. Bizonyos dolgokat átadhatunk nekik is. A gond a „mondd ki testvér” módszerrel az, hogy – bár a szöveg megfelelő – egy dolog nincs „kidomborítva” (és ezért a mélységében megértve): Az, hogy mit jelent magunkat az Úrnak átadni. Ebből sok minden fakad.
Ezért hangsúlyoztam a bevezetőmben, mit is jelent az, hogyha Jézust Urunknak fogadjuk el.
A tanítványozásunkhoz ez azért fontos, mert az Ő delegált tekintélyével és útmutatásaival szolgálunk!
Két figyelmeztetés ez esetben (amit persze Ti is Mindnyájan tudtok):
- Te nem taníthatod azt, aki nem született meg! (Egy újonnan nem született ember, nem fog bizonyos dolgokat „felfogni”: amikor tanítványozunk, szellemi dolgokat is „közlünk”. Az evangélium nem emberi üzenet: nem emberi logikát követ /pl. az, hogy Isten engem szeret, nem „logikus”: nem hozok én neki akkora hasznot, nem szorul rám, stb./. Az evangélium /és sok más bibliai igazság/ mégsem értelmetlen, de a testi ember számára csak egy rész ebből a megragadható. Ahhoz hasonlítanám, mint egy színes kép szürkeárnyalatos megjelenítése. Vagy egy 3 dimenziós tárgy síkbeli /2 dimenziós/ fényképe.)
- Ilyet nem találunk a Bibliában: Azokat, akik hisznek, ilyen jelek követik: az én nevemben ördögöket tanítanak. Ugyanis nem lehet (nincs értelme) azokat „tanítani”: ezért kell kiűzni. Vagyis lesznek olyan dolgok, amiket szellemi erő híján nem fog tudni „meglépni”. Mondjuk, ez alkalmat adhat a szellemi dolgokról való tájékoztatásra…
Miként lehet „meghívni” – vagyis bevonni a megtérteket a tanítványi kapcsolatba? Itt egy utógondozó levél-minta.
Amit látni kell, az az, hogy mi egy „szolgáltatást” „adunk el”, nem egy „terméket”! (Amikor elmondta a befogadó imát, ő már „megvette” a „terméket” – az üdvösséget: Nem érti, mi kellene neki még.)
Amikor Ági lányom elhelyezkedett a General Electric cégnél azonnal bekerült egy mentorálási programba: mivel többeket vettek akkor fel hasonló munkakörbe, kaptak közösen is tájékoztatásokat. Mégis kijelöltek valakit, aki személyesen foglalkozott vele: betanította, tájékoztatta, segítette. Thomas A. Edison – a GE alapítója – ezernél több amerikai, és 360-nál több világszabadalommal rendelkezett (többek között ő találta fel a mikrofont, az elektromos hangrögzítést /grammofont/, az éppen napjainkban „kikopó” izzólámpát). Mégsem szabadalmaztathatta a tanítványságot, mert Jézus jócskán megelőzte. A világ legnagyobbjai és legjobbjai „lenyúlják” Urunk „találmányait” (az MLM is a tanítványságot másolja, meg a bizonyságtétel szerepét, stb.). Szóval hivatkozhattok a lányom esetére, és arra, hogy egy új „világba” került, aki döntött, hogy Jézust fogja „követni”, és hogy ebben segítenétek neki „eligazodni”. A szellemi ismeret is hasonlítható a nyelvtanuláshoz: autodidakta módon, egyedül is lehet nyelvet tanulni, de egy csapatban könnyebb (minél kisebb a csoport, annál hatékonyabb lehet a tanulás), de a legjobb a magántanár! Egy Bibliával egyedül is elindulhat az új úton, de sokkal hatékonyabb haladása lehet, az általunk ajánlott „mentori programban”.
Amúgy ma divatos a mentorálás, ezért illusztrációnak jó. Én megkülönböztetem a tanítványságtól. Mentorálásnak egy sokkal kisebb terület fejlesztését értem (pl. házassági tanácsadás, zenei, prédikálói, kommunikálási, bizonyság-tevői, vagy főzési területre), célszerűen előre meghatározott időtartamra és pontosan meghatározott eredmény elérésére.
Amennyiben valaki nagyon szűkében van a tanítványság témakörében tanulmányozásra fordítható időnek, akkor minimumként a Tárház magazin cikkeit ajánlom, és a Hogyan neveljünk tanítványokat c. könyvet. Az Andrew Wommack könyvnek nyilván az utolsó – a közvetlenül tanítványságra vonatkozó fejezeteit elég elolvasni.
Mindenesetre mellékelek egy listát azokról a könyvekről, amiket én sikerrel alkalmaztam (alkalmazok), mert az információ jelentős részét nélkülem is elsajátíthatják az emberek. A személyes közreműködésemet inkább az „átbeszéléshez”, személyes alkalmazáshoz „vetem be” (példák -kudarcosak is, tanácsok, közös „gyakorlás”).
Buzgón imádkozom, hogy kapjatok sok, erőteljes kijelentést e szolgálatotokban!